Дигитална Студеница

Током 2018. године реализован је пројекат „Дигитална Студеница“ у оквиру ког је извршена дигитална надградња манастирског комплекса и креирана савремена интерактивна поставка у визиторском центру, односно трпезарији Св. Саве. Помоћу нових медија и технологија створена је образовно-информациона платформа која на занимљив и иновативан начин представља знаменитости и културно-историјско наслеђе овог манастирског комплекса.

Аутор концепта и поставке је Марко Тодоровић.

На улазима у манастирски комплекс су постављене интерактивне инфо табле са основним информацијама о пројекту и упутством за употребу апликације.

Експонати на столовима у трпезарији / визиторском центру су стилизоване композиције у основи састављене од дрвених дасака и камених плоча карактеристичних за припрему и служење хране, односно интерактивних елемената на којима се сервирају информације у проширеној стварности. Идеја је да се посетиоци, на столовима у трпезарији Светог Саве, симболички послуже са виртуелном / духовном храном, односно аудио-визуелним наративима о настанку, архитектури и уметности манастира Студенице. Посебно се истиче тродимензионална анимација Светог Саве која је, по узору на лик са фреске, креирана за проширену и виртуелну стварност …

Апстрактни пејзажи, односно мотиви тла са позадином и ореолима који асоцирају на пејзаже са сунцем, финално значење добијају употребом апликације и појавом светаца из лозе Немањића у проширеној стварности. Марко Тодоровић их је креирао пажљивим одабиром мотива са фресака, од којих је направио реалне визуализације и упутства на основу којих су насликане, а затим је уклапањем анимираних фресака светаца у проширеној стварности створио финалне композиције, односно аудио визуелне доживљаје кроз које посетиоци упознају сваког од представљених Немањића …

VR вертикала је концепт креиран са идејом да се помоћу HTC Vive наочара за виртуелну стварност посетиоцима омогући доживљај симболичког уздизања, односно вертикално  VR 360 видео пењање унутар и изнад Богородичине цркве. VR секвенца се састоји из три сцене. Након беседе Светог Саве, вертикално кретање унутар компјутерски генерисане цркве пружа могућност да се из другачије визуре сагледају физички недоступне фреске, док видео снимак направљен помоћу дрона са 8К 360 камером представља панораму манастирског комплекса из ваздуха …

Заједно са 3Д моделима и анимацијама, бројне фотографије и кратки филмови представљају знаменитости манастира у оквиру интерактивног каталога Дигитална Студеница.

Поред креативне израде и дигиталне надградње експоната у оквиру пројекта су реализована и техничка решења која представљају како технологија проширене стварности на квалитетан начин мозе да обогати постојећи доживљај појединих објеката и унапреди презентацију културно историјског наслеђа. Слабо видљиви архитектонски цртежи, урезани на северној фасади Богородичине цркве, се помоћу апликације појављују у целини, заједно са 3Д моделима објеката за које представљају основу. Такође, реплика сунчаног сата открива причу о настанку и употреби у средњем веку .

Продукција: LiveViewStudio

Фотографије: Марко Тодоровић